Gražioji ir graudžioji mūsų vietovardžių istorija: kad liktume savo žemėje

52340177 1991642211141159 7808464111376793600 n

2019-uosius Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė vietovardžių metais. Siekdama atkreipti visuomenės dėmesį Į nuolatinę vietovardžių naikinimo problemą, 2019 m. vasario 13 d. Vilniaus universiteto bibliotekoje geografė, VU Chemijos ir Geomokslų fakulteto docentė dr. Filomena Kavoliutė skaitė pranešimą „Gražioji ir graudžioji mūsų vietovardžių istorija: pamąstymai apie vietovių ir vietų vardus, jų prasmes ir praradimus XX šimtmečio antrojoje pusėje”.
    Jaukiai Č. Milošo skaitykloje įsitaisiusiam gražiam būriui susirinkusiųjų dr. Doc. F. Kavoliutė kalbėjo apie senuosiuose kaimų ir vienkiemių pavadinimuose glūdinčią etnologinę, lingvistinę, paleogeografinę, istorinę, kultūrinę ir kitą svarbią informaciją, kuri valstybės ir piliečių saugotina kaip Lietuvos ir pasaulio kultūros palikimo dalis.

P1110377
    Sovietmečiu pradėtas ir iki šių dienų nesibaigiantis vietovių vardų braukimas iš valstybės gyvenimo (paskutinysis patvirtintas 2018 m. lapkričio 7 d.) reiškia, kad greta jau prarastų 4400 (iš jų vos šimtas sugrąžinta), išnyks dar 4000 krašto vietovių vardų. Tai didžiulis praradimas mūsų valstybei, kurį privaloma stabdyti, kad su jais neprarastume protėvių gyvenimo riboženklių, tų baltiškųjų, lietuvybės inkarų. Neprarastume vėliavos, užtikrinančios istorijos tąsą – kad neprarastume šaknų, liktume savo žemėje.
    Renginio metu buvo su meile vardijami vietovardžiai ir dalijamasi skaudžiais žmonių praradimų prisiminimais, iliustruojančiais kolektyvizaciją, melioraciją, tremtis, iškeldinimus, griūtis ir mirtis – žmonių, vienkiemių, viensėdžių ir kitų „gyvenimų“. Pabaigoje keleto skaitovų drauge sakomi, lyg graudžia sutartine skambantys išnykusių kaimiškųjų gyvenamųjų vietovių vardai nugulė į širdis: turime rūpintis šiuo protėvių palikimu.