Aktualijos

  Įtraukiųjų miestų kūrimas: kova su nelygybe ir segregacija. Nemokamas internetinis Kursas nuo balandžio 7 d.

  Kviečiame prisijungti prie atviro nemokamo internetinio kurso „Building Inclusive Cities: Tackling Urban Inequality and Segregation“ , kurį nuo 2021 m. balandžio 7 d. ves Delft Technologijų universiteto Nyderlanduose dėstytojai. Kurso lektorių komandoje – VU absolventė geografė dr. Rūta Ubarevičienė, dirbanti Lietuvos socialinių tyrimų centre ir Delft University of Technology.

  Ji yra socialinių-erdvinių pokyčių, socialinės segregacijos ir depopuliacijos ekspertė, tirianti globalius ir lokalius socialinių ir ekonominių sistemų erdvinius procesus.

  Kursai vyks anglų kalba. Jie rekomenduojami besidomintiems visuomenine geografija.

  Registracija: https://www.edx.org/course/building-inclusive-cities-tackling-urban-inequality-and-segregation?fbclid=IwAR1YkFBUPi6eV-usDqE1SDsJI7_iAaf8Rbk6Zm_Kpjesbg5_LTZvCZHRanI

  Kursas susideda iš šešių modulių, paskirstytų per septynias savaites.

  Pirmosios dvi savaitės skirtos susipažinimui su kursu bei pagrindinėmis naudojamomis sąvokomis – nelygybė, segregacija, įtraukus miestas, miesto dizainas. Sužinosite, kas yra užburtas segregacijos ratas, kaip ir kodėl jis susiformuoja, kaip iš jo ištrūkti.

  Per kitas tris savaites, kartu su miesto dizaino ekspertais bus gilinamasi į miestų fizinės formos ir įtraukios gyvenamosios aplinkos kūrimo ryšius regiono, miesto ir kaimynystės lygmenyse.

  Šeštą ir septintą savaitę vyks žinių kartojimas, turėsite galimybę užduoti savo klausimus, į kuriuos bus atsakoma apskritojo stalo susitikime su ekspertais.

  Kiekvieną savaitę bus skiriama po rimtesnę užduotį, bet kursą galima tęsti ir susipažinti su pagrindine medžiaga ir neatliekant užduočių.

  Sužinokite apie Kursą daugiau:

  (60) 1 Setting the Scene - YouTube

  (60) 1 Global trends in socio economics segregation V5 - YouTube

  Priedai: Kurso aprašas ir Lektorių prisistatymas

  Naujas vadovėlis „Žemės stebėjimas iš kosmoso“

  2021.03.09VU elektroniniame knygyne visi norintys gali nemokamai parsisiųsti naują vadovėlį – „Žemės stebėjimas iš kosmoso“.

  Vadovėlio autoriai – Justinas Kilpys, Laurynas Jukna, Edvinas Stonevičius, Rasa Šimanauskienė, Linas Bevainis – VU CHGF Geomokslų instituto jaunųjų mokslininkų karta, savo tyrimuose nuolat naudojanti palydovinę informaciją.

  Kaip sako vienas iš knygos bendraautorių dr. Laurynas Jukna, tai „tikra „bomba“ žmonėms, norintiems pradėti dirbti ir (ar) suprasti nuotolinius Žemės stebėjimo įrankius ir procesus, vykstančius mūsų itin greit besikeičiančioje Žemėje!“

  Knyga padės suprasti, kaip veikia palydovai, jų jutikliai ir kaip Žemės spinduliuotės duomenys pavirsta į žmonėms naudingą informaciją.

  Aplink Žemės planetą skrieja apie 150 dirbtinių palydovų, stebinčių Žemės paviršių ir čia vykstančius procesus. Palydoviniai duomenys yra naudojami žemės ūkyje, miškininkystėje, aplinkosaugoje, teritorijų planavime ir daugelyje kitų sričių. Šis vadovėlis skirtas supažindinti su palydovinių stebėjimų pagrindais ir atsako į klausimus: Kokie būna Žemės stebėjimo palydovai? Ką matuoja palydovų jutikliai? Didelis dėmesys vadovėlyje skiriamas praktiniam palydovinių duomenų taikymui – tai leidžia geriau suprasti tiek palydovinių jutiklių veikimo principus, tiek natūralius procesus vykstančius Žemėje.

  El. vadovėlį galima nemokamai parsisiųsti iš VU elektroninio knygyno (reikalinga vartotojo registracija):

  https://www.knygynas.vu.lt/elektroninis-leidinys-zemes-stebejimas-is-kosmoso

   

  Miesto planavimas - atsakomybė nuo mokinio iki urbanisto

  2020.11.093Tarptautinės miestų planuotojų dienos proga siūlome Jums galimybę iš pirmų lūpų išgirsti apie urbanistinio miesto planavimo užkulisius ir sužinoti kuo įdomi ir svarbi yra urbanisto - miesto planuotojo profesija.
   
  Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto Geomokslų instituto dr. Simonas Šabanovas atskleis, kodėl svarbu yra kruopščiai ir tikslingai planuoti visas miesto erdves, kokį poveiki aplinkai ir visuomenei suteikia funkcinis miestų zonavimas bei kaip galima padėti miestams įgauti tam tikras reikšmes.
   
  Kviečiame dalyvauti paskaitoje lapkričio 9 d. 14:30 val.
   
  Paskaita vyks MsTeams platformoje.
   

  Išleidžiame pirmąją ilgalaikių savanorių laidą

  Naujus metus VU Geomokslų institutas pradėjo išlydint dvi nuostabias Jaunimo savanoriškos tarnybos savanores. Merginos dalyvaudamos šešių mėnesių ugdomojoje savanorystėje labai prisidėjo skaitmenizuojant praeito amžiaus Geografijos ir kraštotvarkos katedros diplominius darbus, kuriant jų duomenų bazę, vizualus ir informacinius pranešimus bei padedant įvairiausiose kitose veiklose.

  Taip pat merginos drauge su kuratoriumi Eriku Luku Dvilevičiumi ėmėsi kurti naują Geografijos ir kraštotvarkos katedros internetinę svetainę, ko išdavoje gimė įdomi ir patraukli idėja – pradėti naujas pažinčių rubrikas: pažintis su dėstytojais, pažintis su savanoriais, pažintis su studentais.

  Tikima, kad savanorystė buvo ne tik smagi, bet ir padėjo ugdyti kompetencijas, kurios bus naudingos ateityje. O institutas su nekantrumu laukia naujos Jaunimo savanoriškos tarnybos savanorių laidos.

  Ugne Silinskaite 

  Savanoriai VU Geomokslų institute kuria unikalią duomenų bazę – suskaitmenins baigiamuosius darbus nuo 1945-ųjų

  VU CHGF GI JST savanorės 2020.08

  Vilniaus universiteto (VU) Chemijos ir geomokslų fakulteto Geomokslų institutas yra Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos akredituota savanorius priimanti organizacija, kurioje šią vasarą naujų žinių ir įgūdžių semiasi pirmieji nacionalinės Jaunimo savanoriškos tarnybos programos savanoriai.

  Jaunimo savanoriška tarnyba – tai intensyvi 6 mėnesių trukmės savanorystės programa jauniems žmonėms nuo 14 iki 29 metų, kurios metu jie 40 valandų per mėnesį savanoriauja pasirinktoje akredituotoje savanorius priimančioje organizacijoje. Kartą per mėnesį programos dalyviai susitinka su savanorišką veiklą organizuojančios organizacijos paskirtu mentoriumi, atlieka paskirtas užduotis.

  Iš daugiau kaip 400 akredituotų savanorius priimančių organizacijų Lietuvoje savanorystę būtent VU Geomokslų institute pasirinkusi Jekaterina Nazimova sako, kad šį sprendimą priėmė siekdama susikurti naujų ryšių ateičiai ir norėdama artimiau pažinti VU bendruomenę.

  „Norėjau susipažinti su universiteto vidine veikla, nes atsižvelgiau į tai, kad per paskutinius metus mokykloje galiu plačiau pažinti galimų profesijų sąrašą. Bendradarbiaudama su universitetu tikiuosi gauti naujų įgūdžių dirbdama su kompiuterinėmis programomis, pagal galimybes gauti darbo iš kitų fakultetų, susipažinti su naujais žmonėmis, dalyvauti ne viename universiteto renginyje ne kaip žiūrovė, o padėti jį organizuojant, pamatyti baigiamųjų darbų formatą“, – pasakoja savanorė.

  Savanoriai institute šiuo metu dirba su kartografine medžiaga – topografiniais žemėlapiais, mokosi skaityti ir katalogizuoti. Kartu su kuratoriumi Eriku Luku Dvilevičiumi savanoriai nutarė įgyvendinti įdomų ir vertingą projektą – suskaitmeninti seniausius Geografijos ir kraštotvarkos katedros studentų baigiamuosius darbus nuo pat 1945 m. ir sudaryti visų diplominių darbų skaitmeninę duomenų bazę. Ši unikali proga, pasak savanorės Ugnės Šilinskaitės, yra puiki galimybė įgauti vertingos patirties dar prieš studijas.

  „Po metų ir pati tapsiu studente, trokštu pažvelgti į universiteto gyvenimą iš vidaus, susipažinti su jo kasdienybe, pamatyti, su kokiais iššūkiais tenka susidurti VU studentams. Geografija mane sužavėjo jau 6 klasėje, ačiū už tai tariu savo geografijos mokytojai, todėl džiaugiuosi galėdama pagilinti savo geografijos žinias“, – sako U. Šilinskaitė.

  Šia programa VU, kaip socialiai atsakinga aukštoji mokykla, prisideda prie šalies lyderių ugdymo kurdamas tvirtą vertybinį pagrindą ir derindamas formalųjį ugdymą su neformaliuoju. Savanoriai, kurie ugdys bendrąsias kompetencijas ilgiau nei 3 mėnesius, turės galimybę gauti Jaunimo reikalų departamento direktoriaus pasirašytą pažymėjimą, patvirtinantį tarnybos metu įgytus ar sustiprintus įgūdžius.

  Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos