Aktualijos

  Vietovardžių atminties ir vartojimo tradicija – Lietuvos Nematerialaus kultūros paveldo vertybė

  F.Kavoliute 2020.07.02

  Vietovardžių atminties ir vartojimo tradicija pripažinta reikšminga Lietuvos nematerialaus paveldo dalimi.

  Tai nuo 2014-ųjų VU Geomokslų instituto Geografijos ir kraštotvarkos katedros doc. dr. Filomenos Kavoliutės vystomų istorinio kraštovaizdžio tyrimų, iniciatyvų, veiklų ir bendrų Lietuvos geografų draugijos (LGD) pastangų vaisiai. 2018-2019 m. doc. F. Kavoliutė ir kiti LGD nariai vietovardžių išsaugojimo klausimu kalbėjo dešimtyse konferencijų, renginių, pasitarimų, minėjimų. 2019 m. su LGD parama išleista F. Kavoliutės sudaryta knyga „Žemė prašo nepamiršti vardų: mūsų mirusių kaimų knyga“. Drauge su Etninės kultūros globos taryba, Lietuvių kalbos institutu, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutu 2018 m. daug dirbta tam, kad būtų paskelbti Vietovardžių metai. 2019 m. visos minėtos institucijos ir LGD teikė atitinkamą paraišką įgaliotoms institucijoms ir tuo įsipareigojo būti šios gyvos ir klestinčios tradicijos, mūsų tautos tapatybės ženklų saugotoja.

  2020 m. liepos 2 d. šventiniame uždarame renginyje Vilniaus rotušėje Vietovardžių atminties ir vartojimo tradicija pristatyta drauge su kitomis naujai į Nematerialaus kultūros paveldo sąvadą įrašytomis vertybėmis, įteikti sertifikatai jų saugotojams.

  Vietovardžiai nuo seno buvo ir yra žmogaus susikalbėjimo su žeme, kraštovaizdžiu, ryšio su namais, tėviške išraiška. Suteikdami vardus net mažiausiam žemės lopinėliui, perduodami juos iš kartos į kartą, žmonės išsaugojo atmintį apie mūsų tautosaką, papročius, pasaulėžiūrą, tautos istoriją.

  Į Lietuvos Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą, kuriamą pagal UNESCO Nematerialaus kultūros paveldo apsaugos konvencijos nuostatas, įtraukti reiškiniai mus pasiekė karta iš kartos, ir šiandien tebėra mums išskirtinai svarbūs. Įgūdžiai, tradicijos, žinios, folkloras atskleidžia ir pasakoja tautos istoriją, skatina pagarbą kultūrų įvairovei. Visuomenės dėmesys savo kultūros šaknims ją brandina – kelia savivertę, stiprina ryšį su savo gimtine, aplinka, žmonėmis, buria ir turtina bendruomenes.

  Sužinokite daugiau:

  https://www.lnkc.lt/go.php/lit/Pristatytos-vertybes-papildziusios-lietuvos-nematerialaus-kulturos-paveldo-vertybiu-sarasa/137101

  https://www.lgd.lt/naujienos/aktualu/20-03-04-vietovardziu-atminties-ir-vartojimo-tradicija-pripazinta-reiksminga-lietu

  http://savadas.lnkc.lt/vietovardziai.html

  Doc. dr. R. Skorupskas – stambiu planu

   

  Rozickas ir Skorupskas 2020.04

  Kviečiame susipažinti! LRT plius laidoje „Stambiu planu“ Andrius Rožickas kalbina geografą Ričardą Skorupską apie įvairiausias teorines ir praktines jo veiklas, sąmoningo gyvenimo taisykles, žmogaus, technikos ir gamtos santykius, lietų, mišką, tvenkinį, molinį namą, kalvų suteikiamą įvairovę, akustinius kraštovaizdžius, kaitą, judesį ir subtilius virsmus gamtoje ir vidiniuose pasauliuose... R. Skorupskas teigia, kad „kiekviena krizė yra galimybė palypėti laipteliu aukščiau“.

  Pokalbį ant stogo galite pamatyti ir išgirsti: 

  https://www.lrt.lt/mediateka/video/stambiu-planu?gclid=Cj0KCQjwzN71BRCOARIsAF8pjfjbf9NZ3N1J-hSl5GvybNoRva19ZSPfYyf5SNhkmyTS-JyW9AwhtB8aAp4fEALw_wcB   

  Geomokslų institutas pirmasis Vilniaus universitete priima jaunimo savanorius

  JST

  Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto Geomokslų institutas nuo šiol yra Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos akredituota savanorius priimanti organizacija ir dalyvauja nacionalinėje jaunimo savanoriškos tarnybos programoje.

  Jaunimo savanoriška tarnyba – tai intensyvi 6 mėnesių trukmės savanorystės programa jauniems žmonėms nuo 14 iki 29 metų, kurios metu jie 40 valandų per mėnesį savanoriauja pasirinktoje akredituotoje priimančioje savanorius organizacijoje. Kartą per mėnesį programos dalyviai susitinka su savanorišką veiklą organizuojančios organizacijos paskirtu mentoriumi, atlieka paskirtas užduotis.

  „Ši programa yra naudinga tuo, kad dalyvaujantys lengviau atras sau patinkančią veiklos kryptį, geriau pažins savo gebėjimus ir stiprins įgūdžius. Labai svarbu paminėti, kad savanoriams, kurie nenutrauks tarnybos 6 mėnesius, bus suteikta 0,25 stojamojo balo stojant į pirmosios pakopos studijas“, – sako būsimų savanorių kuratorius Erikas Lukas Dvilevičius.

  E. L. Dvilevičius teigia, kad tai puiki galimybė tiek savo žinias pasitikrinti norintiems savanoriams, tiek instituto darbuotojams, kurie būsimus specialistus galės supažindinti su tam tikromis darbo peripetijomis. Šia programa Vilniaus universitetas, kaip socialiai atsakinga aukštoji mokykla, prisideda prie šalies lyderių ugdymo kurdamas tvirtą vertybinį pagrindą ir derindamas formalųjį ugdymą su neformaliuoju.

  Savanoriai, kurie ugdys bendrąsias kompetencijas ilgiau nei 3 mėnesius, turės galimybę gauti Jaunimo reikalų departamento direktoriaus pasirašytą pažymėjimą, patvirtinantį tarnybos metu įgytus ar sustiprintus įgūdžius.

  VU CHGF Geomokslų institutas

  Dr. Simonas Šabanovas tapo ŠMSM Bendrojo ugdymo tarybos nariu

  Simonas Šabanovas 2

  Sveikiname VU CHGF GI dėstytoją geografą dr. Simoną Šabanovą tapus ŠMSM Bendrojo ugdymo tarybos nariu.

  2020 m. gegužės 5 d. Švietimo, mokslo ir sporto ministro A. Monkevičiaus įsakymu ketverių metų kadencijai suformuota Bendrojo ugdymo taryba – ministerijos patariamoji, kolegiali specialistų grupė. Taryba yra kolegiali valstybės švietimo savivaldos institucija, skatinanti visuomenę dalyvauti formuojant ikimokyklinio, priešmokyklinio, bendrojo ugdymo, mokytojų kvalifikacijos ir profesinės raidos, mokyklų aprūpinimo politiką ir priimant sprendimus. Jos uždavinys – inicijuoti ir pritarti ugdymo programų kaitos, mokytojų kvalifikacijos ir profesinės raidos, mokyklų aprūpinimo projektams.

  Bendrojo ugdymo tarybą sudaro 17 narių. Į naują Bendrojo ugdymo tarybą įeina mokytojai, mokslininkai, švietimo ekspertai, moksleivių ir tėvų organizacijų atstovai. Tarybos nariai savo pareigas atlieka visuomeniniais pagrindais.

   Dr. Simonas Šabanovas – geografijos mokytojas ekspertas, mokomųjų priemonių mokyklai autorius, 2017-ųjų Lietuvos metų mokytojas, Šiaurės licėjaus 5-8 klasių ugdymo vadovas. Jis geografijos bakalauro laipsnį įgijo bendrai VU GMF ir Islandijos universitete (HÁSKÓLI ÍSLANDS), magistro – VU GMF, pedagoginę kvalifikaciją ir filosofijos daktaro laipsnį jam suteikė VU FSF. Šiuo metu VU CHGFGI jis geografams dėsto su Kraštotvarka ir teritorijų planavimu susijusius dalykus.

  Daugiau informacijos: https://www.smm.lt/web/lt/pranesimai_spaudai/sudaryta-naujos-sudeties-bendrojo-ugdymo-taryba

  Prof. V. Daugirdo atminimui – kultūros geografijos paskaita Veliuonoje

  2020-02-26 gausus VU GI Geografijos ir kraštotvarkos katedros dėstytojų būrys pabuvojo dešiniajame Nemuno krante įsikūrusiame istoriniame Veliuonos miestelyje Jurbarko rajone, čia aplankė Antano ir Jono Juškų gimnaziją. Veliuona žymi ne tik savo piliakalniais, bet ir tuo, kad jos gimnazijos absolventai nuolat garbingai papildo VU Geomokslų instituto bendruomenę – studijuoja įvairiose pakopose, dėstytojauja. Garsiausias – čia gimęs ir augęs a.a. profesorius Vidmantas Daugirdas – geografas mokslininkas, politinės, gyventojų, kultūros geografijos, administracinio skirstymo raidos tyrėjas, geografijos vadovėlių, enciklopedijos straipsnių autorius, keliautojas, dainingas Lietuvos patriotas, kurio atminimą tądien pagerbė kolegos.


  Džiugu, kad šiemet taip pat didelė dalis Veliuonos gimnazistų pasirinko laikyti baigiamąjį geografijos egzaminą. 11-12 klasių moksleiviams Katedros vedėjas prof. Darijus Veteikis pristatė Geomokslų instituto studijų programas, o lektorius E. Lukas Dvilevičius – paskaitą apie vaikystę skirtingose pasaulio vietovėse – kultūros geografijos disciplinos, kurią dėstė ir prof. V. Daugirdas, įdomybes.

  Kultūros geografijos įdomybės E.LVidmantas Daugirdas
  Veliuonos mokyklaVeliuonos upė 
  Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos